Gdańsk 2017

W dniach 21-24 września grupa około 30 Sarkopacjentów skupiona wokół Sarko Stowarzyszenia wzięła udział w XI Ogólnopolskim Zjeździe Osób Chorujących Na Sarkoidozę.

Miejscem naszego spotkania była nadmorska dzielnica Gdańska – Wyspa Sobieszewska. Pierwsi Sarkopacjenci przyjechali na miejsce już w czwartkowy poranek. Z upływem czasu zaczęły pojawiać się kolejne Sarkoludki. Pierwszy dzień zjazdu poświęciliśmy na przywitanie z morzem, zwiedzanie okolicy, drobne zakupy i oczywiście pogaduchy. Nie zabrakło tradycyjnie dowcipów. Było ognisko, pyszne kiełbaski oraz szampan, który wypiliśmy na okoliczność urodzin naszej Ani.

Piątek był dniem wolnym. Siedem osób udało się na wycieczkę do Gdańska, gdzie zwiedzało między innymi Stare Miasto oraz Muzeum II Wojny Światowej. Reszta ekipy czas wolny poświęciła głównie na grzybobranie oraz zbieranie muszli i bursztynów. Wieczór upłynął pod znakiem przygotowań do dnia następnego czyli do sobotniego spotkania z pracownikami naukowymi specjalizującymi się w zakresie leczenia Sarkoidozy.

Punktem kulminacyjnym zjazdu był drugi dzień konferencji naukowej „Sarkoidoza i Inne Choroby Śródmiąższowe Płuc”, na którą zaprosiła nas Pani prof. dr hab. n. med. Anna Dubaniewicz – Prezes Sekcji Chorób Śródmiąższowych Płuc Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Na konferencji wysłuchaliśmy wykładów z zakresu Pulmonologii, Kardiologii, Neurologii, Okulistyki i Dermatologii. Co ważne mieliśmy możliwość zadania pytań, co też w naszym imieniu uczynił administrator naszego forum – Robert.

Na jednym z wykładów dowiedzieliśmy się między innymi, że w naszym przypadku, gdy badamy stężenie witaminy D3 zamiast oznaczania metabolitu 25(OH) należy oznaczać metabolit 1,25 (OH)2. Oprócz tego usystematyzowaliśmy naszą wiedzę z zakresu badań jakie powinny być nam wykonywane, np. przy podejrzeniu sarkoidozy oczu.

W kolejnym dniu nadszedł niestety czas pożegnań – zarówno z morzem, jak i pozostałymi Sarkoludkami. Warto zaznaczyć, że na wspólne spędzanie wolnego czasu zdecydowały się kolejne nowe osoby, tzw. „Świeżaki”. To ważne, że coraz więcej Sarkopacjentów chce się wspólnie ze sobą integrować. Tylko wtedy, gdy będzie nas więcej będziemy mieć szansę na większą siłę przebicia w środowisku medycznym.

Na przedłużenie pobytu na Pomorzu zdecydowała się grupa Śląska w liczbie pięciu osób, która zwiedzała w niedzielę Malbork, a do swoich domów wróciła w poniedziałek wieczorem.